Return to site

Upewnij się, że opony letnie mają wystarczającą głębokość bieżnika

opony letnie

Zmieniając opony letnie z opon zimowych na opony zimowe, należy upewnić się, że nie montujesz opon o małej głębokości bieżnika. Opony będą musiały mieć bieżnik o głębokości 4 mm, aby mieć zamierzone osiągi i bezpieczeństwo. Jeśli zejdziesz poniżej tego poziomu, stracisz wiele kluczowych właściwości, które obniżą Twoje bezpieczeństwo, ponieważ będziesz miał mniejszą przyczepność, droga hamowania wydłuży się, a właściwości podczas jazdy na mokrej nawierzchni będą znacznie gorsze.   

Kiedy jeździsz na mokrej nawierzchni, musisz mieć dobrą przyczepność na mokrej nawierzchni i mieć pewność, że dobrze zapobiegasz aquaplaningowi. Aquaplaning ma miejsce, gdy między oponami a nawierzchnią drogi pojawia się warstwa wody. Opona odleci po tej warstwie wody i stracisz kontrolę nad pojazdem, ponieważ nie możesz nim sterować za pomocą kierownicy i nie zareaguje na zwiększoną prędkość lub hamowanie. Po zmniejszeniu prędkości opona odzyska zdolność odpychania wody na boki. Im większa głębokość bieżnika, tym lepsza zdolność opon do gromadzenia wody i odprowadzania jej na boki.   

Dobre opony letnie i całoroczne wprowadzą innowacje i różne techniki poprawiające przepływ i zdolność szybkiego odprowadzania wody, a także magazynowania wody w celu uniknięcia aquaplaningu. Wymaga to jednak inwestycji w dobre opony i zakupu opon premium. Musisz także dbać o opony, aby służyły dłużej, a bieżnik nie zużywał się z wyprzedzeniem. Niskie ciśnienie w oponach doprowadzi do nadmiernego zużycia opon, a opony będą się zużywać przedwcześnie. Opony o wysokim oporze toczenia również zużywają się szybciej, a tańsze opony mają zwykle wyższy opór toczenia.   

Zalecana głębokość bieżnika wynosi 4 mm, a wszystkie cztery opony należy zmieniać jednocześnie, aby uzyskać taką samą przyczepność we wszystkich czterech pozycjach. Jeśli masz inną przyczepność, będziesz mieć pojazd, który będzie nadsterowy lub podsterowny. Aby upewnić się, że opony zużywają się równomiernie, należy je obrócić, gdy różnica w zużyciu między przednimi i tylnymi oponami wynosi około 2-3 mm. Jeśli masz pojazd elektryczny lub hybrydę, rotację należy wykonywać częściej.   Zawsze zaleca się, aby sklep oponiarski przeprowadzał rotację i zmianę opon sezonowych, tak jak w przypadku wizyty u lekarza opona. Mogą przyjrzeć się ogumieniu, a także poinformować o nierównomiernym zużyciu opon lub uszkodzeniach. Jeśli masz niską głębokość bieżnika, nie powinieneś również montować opon, przynajmniej nie przed omówieniem tego z Tobą, aby dać Ci możliwość zmiany opon przed dokonaniem zmiany, abyś mógł rozpocząć sezon z nowymi oponami.   

Więcej informacji na temat nowych opon letnich można znaleźć pod adresem: https://www.nokiantyres.pl/