Return to site

Upewnij się, że wiesz, jak sobie radzić z każdą powracającą zimową pogodą

opony zimowe

Jeśli zmieniłeś już opony letnie z opon zimowych na opony zimowe, musisz wiedzieć, jak sobie poradzić w sytuacji, w której pewnego ranka możesz obudzić się, a ulice pokryte są śniegiem. Albo wracasz z pracy do domu i zaskakuje Cię burza śnieżna. Może to być niebezpieczne, jeśli nie jesteś przygotowany i nie wiesz, co robić.   

Jeśli budzisz się w warunkach zimowych, ważne jest, aby powstrzymać się od jazdy. Bez opon z homologacją zimową w pojeździe trudno będzie manewrować w warunkach zimowych na drogach pokrytych śniegiem, lodem lub błotem pośniegowym. Dlatego powinieneś starać się unikać udawania się tam, gdzie planujesz lub znaleźć alternatywny środek transportu. Jeśli jesteś bardzo zależny od swojego pojazdu w codziennym transporcie, zawsze powinieneś spróbować zmienić trochę później, aby uniknąć wczesnej wiosny złapania się niewłaściwych opon. Można również rozważyć zastosowanie opon całorocznych, czyli opon, które można stosować zarówno w warunkach zimowych, jak i letnich.   

Jeśli prowadzisz i wpadniesz w nagłą śnieżycę, musisz szybko ocenić sytuację. Najlepiej zatrzymaj się, zatrzymaj się lub znajdź dobre schronienie, jeśli masz opony letnie. Najlepiej zatrzymać się na stacji benzynowej i napić się kawy i obserwować rozwój pogody. Nie chcesz utknąć na drodze z wieloma samochodami, które również mogą być bez odpowiednich opon zimowych. Jeśli pogoda nie poprawi się, musisz rozważyć pozostawienie samochodu i znalezienie alternatywnego środka transportu.   

Większe drogi o dużym natężeniu ruchu mają tendencję do nagrzewania się z powodu tarcia opon, a śnieg będzie miał tendencję do topienia się podczas opadów, ale prędkości na tych drogach są również wyższe, więc jeśli śnieg nie topi się, a ty pozostajesz na większym Możesz łatwo znaleźć się w niebezpiecznej sytuacji. Również w tym przypadku lepiej powstrzymać się od zmiany opon na letnie zbyt wcześnie, ponieważ możesz skończyć w niebezpiecznych sytuacjach, jeśli zostaniesz złapany bez odpowiednich opon z homologacją zimową.   

Kiedy używasz opon z kolcami, obowiązują ograniczenia dat, które dyktują, kiedy musisz zmienić opony na letnie i często jest to wystarczające, abyś nie musiał dać się złapać w warunkach zimowych. Jeśli jednak masz warunki zimowe, prawo zezwala na używanie opon z kolcami nawet po ustalonym terminie. Jeśli używasz opon bez kolców, możesz łatwo poczekać kilka dodatkowych tygodni, jeśli uważasz, że nadal może być zaskakująca pogoda, która może się wydarzyć. Możesz używać opon bez kolców bez ograniczeń, ale pamiętaj, że zużycie wzrośnie, gdy będziesz je używać w ciepłe dni. Wiosenna pogoda może być w porządku, ale zdecydowanie należy unikać używania ich w letnich warunkach.     

Więcej informacji na temat opon letnich, zimowych i całorocznych można znaleźć na stronie: https://www.nokiantyres.pl/