Return to site

Pamiętaj, że podczas wymiany opon mogą obowiązywać wymogi prawne

opony

Decydując o zmianie opon zimowych na letnie, należy kierować się nie tylko pogodą.Często istnieją również ograniczenia prawne, których należy przestrzegać.Przede wszystkim musisz mieć zamontowane opony zimowe w swoim pojeździe, o ilemasz śnieg lub konkretną datę. Nie można więc wcześniej zmienić, nawet gdybypogoda na letnie opony wyglądała dobrze. Jeśli następnie masz opony z kolcami, nie możesz ichzałożyć po określonej ogłoszonej dacie, więc często pozostaje ci tylko kilkatygodni na zmianę, aby nie złamać prawa i ryzykować grzywnę, jeśli zostanieszzatrzymany.   

Ponieważ bezpieczeństwo powinno być priorytetem, a jazda na oponachletnich jest niebezpieczna w warunkach zimowych, prawdopodobnie powinieneśpoczekać, jeśli to możliwe, aby upewnić się, że zima nie powróci na kolejnyokres. Im bardziej jesteś zależny od swojego samochodu, tym dłużej powinieneśczekać na zmianę. Jazda na oponach zimowych w czasie upałów zwiększa zużycieopon, dlatego nie jest wskazane zbyt długo, ale na tyle długo, aby zapewnićsobie bezpieczeństwo. Jeśli potrzebujesz samochodu codziennie, warto poczekać, aż będziesz prawie pewien, że zimowa pogoda nie wróci. Jednocześnie, jeśli możesz zrezygnować z korzystania z samochodu na kilka dni, jeśli pojawi się jakaś zimowa pogoda, możesz zmienić nieco wcześniej.   

Upewnij się, że opony letnie, które zamierzaszzamontować, mają głębokość bieżnika większą niż 4 mm i że opony muszą być wdobrym stanie, bez żadnych przecięć lub innych widocznych uszkodzeń. Jeśligłębokość bieżnika wynosi dokładnie 4 mm, równie dobrze możesz od razu kupićnowy komplet opon. Jeśli zejdziesz poniżej 4 mm, znacznie wpłynie to nabezpieczeństwo. Bardziej prawdopodobne jest wystąpienie aquaplaningu, cooznacza utratę kontroli nad pojazdem, co może być bardzo niebezpieczne. Twoja droga hamowania jest wydłużona, co zwiększa prawdopodobieństwo wypadków i ułatwia poślizg na zakrętach, ponieważ przyczepność nie jest tak dobra.   

Nikt z nas nie chce łamać prawa, dlatego ważne jest przestrzeganieprzepisów. Ponadto, jeśli ulegniesz wypadkowi i masz opony letnie, kiedypotrzebujesz opon zimowych, możesz mieć problemy z ubezpieczeniem.   

Masz również opony całoroczne, które są kombinacją opon letnich izimowych, dzięki czemu mogą być używane przez cały rok, o ile są dopuszczone doużytku zimowego. Jeśli są dopuszczone do użytku zimowego, będą miały symbol3PMSF na ścianie bocznej opon. Jeśli opony posiadają ten symbol, oznacza to, żespełniły wymagania osiągów dla bezpiecznej jazdy w warunkach zimowych. Użycietylko jednego kompletu opon, oczywiście szybciej zużyje opony i musisz upewnićsię, że opony są obracane w ciągu roku.   

Więcej informacji na temat wymogów prawnych i wymiany opon można znaleźćna stronie: https://www.nokiantyres.pl/