Return to site

Kiedy powinieneś mieć dedykowane opony

opony

Prowadząc samochód w warunkach zimowych, możesz wybrać opony, które są dedykowane, a zatem zaprojektowane na ten konkretny sezon, lub użyć opon hybrydowych między oponami letnimi i zimowymi na sezon zimny i ciepły. Opony te nazywane są oponami na każdą pogodę i można je bezpiecznie stosować w każdych warunkach pogodowych. Zimą radzą sobie ze śniegiem i lodem, a wiosną, latem i jesienią na suchych i mokrych drogach.

 

Jeśli masz opony dedykowane, lepiej radzą sobie one ze specyfiką każdego sezonu niż opona hybrydowa, która musi być przystosowana zarówno do ciepłej, jak i zimnej pogody. W przypadku opon letnich mogą skupić się na upewnieniu się, że mieszanka gumy jest zoptymalizowana pod kątem wysokich temperatur, a bieżnik jest zoptymalizowany pod kątem mokrej i suchej drogi oraz dobrze zapobiega występowaniu aquaplaningu. W przypadku opon zimowych można wtedy skupić się wyłącznie na tym, aby opony zachowywały elastyczność i miękkość w niskich temperaturach oraz miały dobrą przyczepność na śniegu i lodzie, z konstrukcją bieżnika, która może zawierać metalowe kolce do opon z kolcami lub kriokryształy opony bez kolców. Ma to na celu zapewnienie wystarczającej przyczepności w warunkach zimowych do bezpiecznej jazdy.

 

Kiedy zamiast tego masz opony na każdą pogodę, które muszą być zaprojektowane na cały zakres temperatur i warunków pogodowych, będziesz musiał poświęcić trochę osiągów, aby zyskać poczucie komfortu posiadania jednego kompletu lub opon na cały sezon. Oprócz wygody masz również bezpieczeństwo, ponieważ zawsze masz opony, na których można bezpiecznie jeździć niezależnie od warunków pogodowych. Wymaga to jednak zakupu opon najwyższej jakości o wysokiej jakości, które uzyskały dobre wyniki w niezależnych testach opon, aby wykazywały dobre właściwości w krytycznych warunkach pogodowych.

 

Jeśli używasz tylko jednego kompletu opon, musisz monitorować głębokość bieżnika i obracać opony, gdy zauważysz, że różnica między przednią a tylną oponą jest większa niż 2-3 mm. Warto również zlecić serwisowi oponiarskiemu sprawdzenie opon w tym samym czasie, w którym są one obracane, ponieważ nie wystawia się opon na kontrolę, która normalnie miałaby miejsce przy zmianie opon letnich na zimowe. Opony należy sprawdzić pod kątem ciśnienia w oponach, głębokości bieżnika i dziwnych śladów zużycia.

 

Generalnie można dojść do wniosku, że lepiej mieć dedykowane opony zimowe, jeśli w miejscu zamieszkania panują prawdziwe zimowe warunki każdego roku. Jeśli mieszkasz w okolicy, w której od czasu do czasu mogą nadejść zimy, ale nie jest to zbyt długie lub niezbyt ostre, opony na każdą pogodę byłyby optymalnym wyborem. Oba są bezpieczne w użytkowaniu, ale dzięki dedykowanym oponom będziesz miał lepsze osiągi, co uzasadni konieczność zmiany w trudnych zimowych warunkach.

 

Więcej informacji na temat dedykowanych opon letnich i zimowych można znaleźć na stronie: www. nokiantyres.pl