Return to site

Jedź powoli w bardzo ulewnym deszczu

opony na kazda pogode

Deszcz w sezonie letnim jest głównym powodem wypadków w tym okresie. Jest to spowodowane faktem, że deszcz powoduje, że nawierzchnia staje się bardziej śliska, co wydłuża drogę hamowania. Występuje również zjawisko aquaplaningu, które ma miejsce, gdy opona nie jest w stanie odepchnąć warstwy wody znajdującej się na powierzchni drogi i zacznie ślizgać się po tej warstwie. Powoduje to, że opona traci kontakt z nawierzchnią drogi, a tym samym tracisz pełną kontrolę nad pojazdem. Najlepszym sposobem, aby tego uniknąć, jest zmniejszenie prędkości. Droga hamowania jest również skorelowana z prędkością. Im wyższa prędkość masz podczas hamowania, tym większa będzie odległość, zanim zatrzymasz się. Dotyczy to również suchych dróg, ale ma większy wpływ, gdy masz mokrą i śliską nawierzchnię.

 

Opony również będą miały znaczący wpływ. Zużyte opony o głębokości bieżnika 4 mm lub mniejszej mają niewiele do zaoferowania, jeśli chodzi o przyczepność na mokrych nawierzchniach i zdolność do zapobiegania aquaplaningowi, ponieważ musisz mieć głębokie bieżniki, aby móc przechowywać wystarczającą ilość wody, aby uniknąć utraty kontroli nad twój pojazd. Dlatego ważne jest, aby zawsze sprawdzać głębokość bieżnika opon i wymieniać opony, gdy tylko osiągniesz 4 mm. Potrzebujesz opon letnich dobrej jakości, które bez problemu poradzą sobie zarówno z suchym, jak i mokrym asfaltem. Zapewnia dobrą przyczepność, kontrolę i stabilność dla bezpiecznej jazdy.

 

Jeśli jeździsz na opony na każdą pogodę, masz ten sam problem z zapewnieniem wystarczającej głębokości bieżnika. Ponieważ nie zmieniasz opon między sezonami, ważne jest, aby obracać opony kilka razy w roku, a częściej, jeśli masz pojazd elektryczny. Zapewni to, że będziesz mieć podobną głębokość bieżnika między oponami, dzięki czemu, gdy będziesz musiał wymienić opony, możesz wymienić wszystkie cztery opony jednocześnie. Zawsze chcesz mieć taką samą przyczepność na wszystkich pozycjach samochodu, jeśli zmienisz tylko dwie opony, będziesz mieć inną przyczepność do tyłu lub z przodu lub odwrotnie. Może to spowodować niestabilność pojazdu i może być trudny do kontrolowania.

 

Nie tylko potrzebujesz opon o wystarczającej głębokości bieżnika, ale także pomaga, jeśli masz opony zaprojektowane z myślą o mokrych warunkach i wyposażone w dodatkowe funkcje, które poprawią ich osiągi na tych powierzchniach. Będą wtedy miały wiele funkcji i innowacji, które mogą pomóc w odsunięciu wody od powierzchni, aby poprawić zarówno drogę hamowania, jak i zmniejszyć ryzyko aquaplaningu. Im lepiej opona może usuwać wodę na boki lub przechowywać ją w bieżniku, tym szybciej można jechać bez ryzyka aquaplaningu. Zawsze jest jednak bezpieczniej zmniejszyć prędkość w zależności od okoliczności.

 

Więcej informacji na temat bezpiecznej jazdy w ulewnym deszczu można znaleźć na stronie: nokiantyres.pl

All Posts
×

Almost done…

We just sent you an email. Please click the link in the email to confirm your subscription!

OKSubscriptions powered by Strikingly